Uyuşturucu ve silah ticaretinde yeni adres sohbet kanalları: “Anadolu’nun her yerine servis”

Ege Vural Hükümdar/T24

Satıcılar, yeni yöntemlerle silah ve uyuşturucunun günden güne yaygınlaşmasını sağlıyor. Uyuşturucu ve silah satıcılarının yeni kullandığı yöntemlerden biri de sohbet kanalları oldu. Yemek sipariş etmek kadar kolay olan bu yöntem için herhangi bir “karanlık ağa” erişim ya da sohbete katılma davetiyesi gerekmiyor. Kimi satıcılar alışveriş için “kefil” şartı ararken, kimileri için sadece sergilenen ürünlerden birinin seçilip mesaj atılması yeterli. Satıcıyla kurulan iletişimin ardından yasa dışı maddeler, kargo ya da kurye üzerinden yollanıyor. Ülkenin her yerine satış yapılabildiğini belirten satıcılara göre ise birçok ödeme yöntemi mevcut.

Sosyal medya mesajlaşma uygulaması olan Telegram başta olmak üzere, bazı uygulamaların sohbet kanalları, son dönemde uyuşturucu madde ve silah ticareti için kullanılıyor. Herkese açık kanallarda, uyuşturucu madde, ruhsatsız ateşli silah, sahte evrak gibi yasa dışı birçok ürün satılıyor.

Sohbet gruplarındaki mesajlara göre, bu kanallara girebilmek için herhangi bir aracı şahsa ulaşmaya gerek yok. Herkese açık olan bu uygulamanın arama kısmına istenen yasa dışı ürünü yazmak, bu işleri yapan kişilere erişmek için yeterli. Her gün satılmak istenen ürünlerin fotoğrafları ve miktarıyla beraber paylaşıldığı bu gruplarda, uyuşturucu maddeler sokaktaki isimleriyle anılıyor.

EFT de kabul ediliyor

Kişisel bilgiler de satılıyor

Çoğunlukla uyuşturucu madde alışverişinin yapıldığı bu sohbet kanallarında “her bütçeye uygun” ateşli silah, sahte para, sahte belge satışı da yapılıyor. Sahte Türk Lirası ve dövizlerin, gerçeklerinin ortalama üçte birine satıldığı gruptan sahte kimlik kartı ve sürücü belgesi temin etmek de mümkün.

Bu gruplardan kişisel veri de satın alınabiliyor. Adı, soyadı, telefon numarası veya İBAN adresi bilinen kişilerin hemen hemen tüm kişisel verilerine gruptaki satıcılar aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x