Mehmet Şimşek: KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunduğu programda, kendisine sorulan “Seçimden sonra gelecek mi? sorusuna açıklık getirdi.

“KDV, kurumlar ve gelir vergisi ve MTV’ye ek vergi yok”

Şimşek’in, seçimler sonunda ek vergilerinin geleceği iddiaları sorusuna yanıtı şu şekilde oldu:

Biz vatandaşımıza sürpriz yapmayacağız. Orta Vadeli Program’da bizim ortaya koyduğumuz vizyon ne ise onu uygulayacağız. Genel KDV oranında, kurumlar vergisi oranlarında, gelirler vergisi oranlarında artış olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik.

“Sosyal medyada seçimi etkilemek için spekülatif iddialar ortaya konuluyor”

Sosyal medyada seçimi etkilemek için spekülatif birçok iddia ortaya konuluyor. Bunlar da etkin isimler. Hiç sormadan kötü niyetli yapıyorlar. Bizim kayıt dışılık ile mücadele dışında bizim özel bir çalışmamız yok.

“Temel amaç enflasyonu tek haneye indirmek”

Mehmet Şimşek, üç önemli amaçlarının olduğunu belirterek bu konuda şu bilgileri verdi:

Programı eylül ayında kamuoyuna paylaştık. Fiilen daha erken başladı. Bizim şu anda uygulamakta olduğumuz program 3 yıllık program. Bizim programın 3 temel hedefi var. Enflasyonu tek haneye indirmek. Kademeli bir program anlayışı benimsedik. Birinci hedef dezenflasyondur, fiyat istikrarının sağlanmasıdır.

Mali disiplin

İkinci hedefimiz mali disiplinin yeniden tesis edilmesidir. Türkiye’nin bütçe performansı iyi ama geçen sene ülkemiz deprem felaketi yaşadı. Geçici olarak bütçe açığı arttı. Deprem harcamaları dahil bütçe açığının gelecek seneden itibaren yüzde 3’ün altına çekilmesi ana hedefimizdir.

Rezerv birikimi

Diğer bir önemli hedefimiz cari açığı uygulayacağımız politikalarla kalıcı bir şekilde milli gelire oranla yüzde 2,5’in altına çekmek. Dış borcu aşağı çekmek, Türkiye’nin rezerv birikimini kalıcı bir şekilde sağlamak.

Mehmet Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar:

-Piyasaları tedirgin edecek adım atmayız. Şu an itibarıyla borsaya ya da başka bir alana yönelik piyasayı bozacak herhangi bir vergi düzenlemesi gündemimizde değil.

-Türkiye’nin çıkışı ihracatla olacak. Bu sene Eximbank’ın ihracatçılara desteği en az 50 milyar dolar olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x