‘Maraş yıkılsa bu bina yıkılmaz’ diyerek satmış: 15 saniyede 115 kişiye mezar oldu

Depremin yıl dönümüne sayılı günler kala, Maraş’ta yıkılan binalardan ikisi ile ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Maraş Mimarlar Odası eski başkanı Mesut Başkır’ın inşa ettiği Penta Park sitesinin yıkılan 2 bloğu nedeniyle 3 kişi hakkında dava açıldı. Mesut Başkır, kardeşi Metin Başkır ile şirket müdürü Özcan Çakmak’ın 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin aktardığı; iddianameye göre 5 bloktan oluşan Penta Park sitesi 1998-2002 döneminde inşa edildi. Site, kentin en güvenli sitesi olarak anıldı. Müteahhittin yüksek mimar olmasının da etkisi ile olsa gerek Penta Park için “Maraş yıkılsa bu binalar yıkılmaz” söylentisinin şehirde çok sık ifade edildiği anlaşıldı.

Kayalık zemine inşa edildiği ifade edilen Penta Park’ın 5 bloğundan 2’si çöktü. Çöken 14 katlı Penta 1 Blok’ta babası, annesi ve yeğenini kaybeden besici Eşref Şekerli “Güvenli diye satıldı. Şehrin ileri gelenlerinin oturduğu bu sitedeki 2 blok ilk depremde 15-20 saniyede yıkıldı” dedi.

Beyza Nur Kaptanoğlu (28), eczanesini açtıktan 2 ay sonra anne ve babası ile aynı binada öldü.

Tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan Mimar Mesut Başkır (77) ise ifadesinde yönetmeliğe uygun malzeme kullandıklarını kaydetti.

Müteahhit Mesut Başkır, tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışmıştı.

Başkır, “O dönemde nervürlü demir şartı olmamasına rağmen binada nervürlü demir kullandık” dedi. Başkır, binalarda kolon veya kiriş kesilmesi durumunun olmadığını vurguladı. Metin Başkır, görevinin muhasebe ile ilgili işler olduğunu söylerken Özcan Çakmak ise, şirketin idari işleri ile ilgilendiğini söyledi.

ZAMANAŞIMI RİSKİ UYARISI

Avukat Çağrı Çetin, 15 yıllık zamanaşımına dikkat çekerek “1999 Gölcük, 2003 Bingöl ve 2011 Van depremlerinde, yargılanan sanıklardan bir çoğu zamanaşımı nedeni ile ceza almaktan kurtuldu” dedi. Av. Çetin yargılama süreçlerinin ağır ilerlediğine işaret etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x